eski resim3

Osmanlı döneminde Kızlarağası olarak sarayda görev yapan Beşir Ağa, III. Ahmet tahta geçtiğinde hazinedarlığa kadar yükselmiştir. Yaptırmış olduğu medrese, kütüphane, cami, çeşme vs. gibi hayır kurumlarının giderlerini karşılamak ve bunlara yenilerini eklemek amacıyla gerekli geliri temin etmek için yaptırdığı hanlardan biri de İzmir'deki Kızlarağası Hanı'dır.

Kızlarağası Hanı 1744 yılında tamamlanmıştır. Yapıldığı ilk dönemde İpek Yolu'nun Akdeniz'e açılan ucu olması nedeniyle çok önemli bir han olan Kızlarağası Hanı zaman içerisinde önemini yitirmiş, geçen yüzyılın ortalarına doğru da iyice gözden düşerek neredeyse bir harabeye dönmüştür. Restorasyonu tamamlanan han 1995 yılından beri yeniden İzmir'in gözde mekanlarından biri olmuş, hem ticari hem de kültürel yaşantısına renk katmıştır.


Beşir Ağa, who had been the chief eunuch of the Palace durung Ahmet III's reign, has gained important o ffice in the Ottoman state. He had established schools, libraries, mosques, fountains etc. For he use of public. In order to increase his charities and meet the expenses of his charitable instutitutions he costructed khands. With the income Kızlarağası Hanı was one of them.

Kızlarağası hanı had been built in 1744. When it was first built, since it was in the port of the Silk Road's Mediterranian end, it was very important for the world trade. But the passing years has reduced it's importance and in the last century it was almost ruined. After its restoration it has regained its importance in 1995 and ever since it once more become the favorite sites of İzmir. It now reflects the town's commercial and life.


Aşağıda eski Kızlarağası Hanı resimleri yer almaktadır. Resimler ALİ ERKAL beyin 1996 Yılında kaleme aldığı

"İZMİR KIZLARAĞASI HANI ile Çevresini Tanıtma ve Sevdirme Amacına Yönelik Bir Araştırma" kitabından alınmıştır.

ALİ ERKAL beye Kızlarağası Hanı ve Çevresine Yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyor,

Kendisini rahmetle anıyoruz.

Bugünkü ziyaretçi sayısı 48 Yesterday 101 Week 507 Month 2018 Tüm zamanların ziyaretçi sayısı 109316

İletişim :
İzmir Kızlarağası Hanı ve Çevresi Kat Malikleri Han Yönetimi

Telefon&Fax: 0232 484 56 84
instagram: kizlaragasihani_hanyonetimi
Adres: 871 Sokak no:19/106 Hisarönü İZMİR
 
 
© 2024Kızlarağası Hanı

Bize Ulaşın