Kategoriler

taki

hediyelik

antika

giyim

kahve

hali

nargile

plak

sanat

nargile

sabun

yemek

tekel

muhur

ANTİKHANE

Merhaba, ben Ali Rıza Sanul:
1973 yılında İzmir Atatürk Lisesi'ni bitirdim. Altı yıl sonra da Ege Üniversitesi Tıp Fak. den mezun oldum. İç Hastalıkları ihtisası, askerlik, mecburi hizmet, Gastroenteroloji İhtisası , ardından yoğun bir meslekî yaşam ve nasıl geçtiğini anlamadığım 35 yıl. Evet tam 35 yıl sonra, hekim olarak hizmet verdiğim sağlık sektöründen, günü geldiğine inanarak emekli oldum. Bu sıralarda tıp dışı bir meşgale arayışı içinde iken; kendimi Kızlarağası Hanı Üst Kat 131 numarada buldum. Bir süre eski eşyalar ve antikalar ile ilgilendim. Konunun çok geniş kapsamlı olması beni tedirgin etti, zira belli bir yaştan sonra öğrenmenin hem maddi hem de manevi bedelinin ağır olacağını fark ettim. Bu nedenle kısa bir süre içinde, öteden beri kolleksiyoneri olduğum EFEMERA konusuna geçiş yaptım.

EFEMERA NEDİR ? EFEMERA: Kısa ömürlü malzemelerin uzun süre korunması ile bir değer haline dönüştüğü, kişiyi okumaya, araştırmaya ve biraz da biriktirmeye yönlendiren hoş bir ilgi alanıdır. Rivayet o ki Efemepteros bir gün yaşayan bir sineğin adı. Ya da bir piyango bileti örneğin. Çekiliş günü ömrü bitiyor. Ancak 100 yıl önceki bir piyango bileti bu gün ciddi bir efemerik değer. Benim bu bağlamda özel ilgi alanım Eski İzmir (Smyrna) Kartpostalları, Gravürler, Haritalar, Fotoğraflar.

Yaşadığımız şehrin 100-200 yıl önceki görüntülerini, eski insan tiplerini merak edenler, çok sayıda eski kartpostal, fotoğraf, gravür, harita v.s. v.s… görmek isteyenler, bir çayımı içmek üzere dükkânıma uğrayabilirler. Her konuk bir dost, her dost bir kazanç...


ANTİKAHANE35
EFEMERA SMYRNA
KIZLARAĞASI HANI ÜST KAT NO:131

Dr. Ali Rıza Sanul
Cep:05326169065


 

Bugünkü ziyaretçi sayısı 76 Yesterday 82 Week 582 Month 845 Tüm zamanların ziyaretçi sayısı 94506

© 2023Kızlarağası Hanı